Uluslararası Uzay İstasyonu Türkiye üzerinden geçiş yapacak. 408 km yükseklikteki yörüngesinde yoluna ve araştırmalara devam eden istasyonun, bugünkü yörünge seyri Türkiye üzerinden geçecek. Geçiş ülkemizin büyük bölümünden görülebilecek.

Geçtiğimiz gün de SpaceX roketiyle iki astronot, uzaya gönderilmişti. Falcon 9 uçuşuyla yola çıkan iki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’na giderek planlanan görevleri yapacak. Falcon 9 uçuşunun SpaceX roketiyle yapılması da içinde birçok ilki barındırıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu Türkiye üzerinde

Uzay araştırmalarının merkez üssü haline gelen UUI, 1998 yılından bu yana çalışmalara devam ediyor. Çok uluslu yapıda inşa edilen ve görevlerin yapıldığı istasyonda, halihazırda 1 astronot ve 2 kozmonot görev alıyor. Geçtiğimiz gün gönderilen SpaceX roketiyle bu sayı 3 astronot ve 2 kozmonot olacak. Astronotlar ABD, kozmonotlar ise Rusya’ya bağlı olarak görev alıyor.

Durmadan belirli yörüngesine devam eden Uluslararası Uzay İstasyonu Türkiye üzerinden yapacağı geçişlere birini daha ekleyecek. Bu akşam (31 Mayıs Pazar) saat 21.52’den itibaren kuzeybatı istikametinden ülkemiz üzerinde uçuşu gerçekleştirecek. Geçiş 22.00’a kadar ülkemiz üzerinde olacak. İstasyon, Türkiye öncesinde Avrupa ve sonrasında Orta Doğu istikametini takip edecek.

Bulunduğunuz konumdan istasyon geçişinin hangi yönden olacağını buradan incelebilirsiniz. Ulaşacağınız sitede istasyonla birlikte diğer uyduları da izleme imkanınız bulunuyor.

Geçiş özellikle Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden görülebilecek. Ayrıca UUI haricinde H-2A R/B isimli Japon uydusu da Marmara, Ege ve Akdeniz üzerinde, aynı saatlerde gözlemlenebilecek.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir